fbpx

Smile Lazer Hakkında Merak Edilen 9 Soru – 9 Cevap

Smile lazer son dönemde reklamı sıkça yapılan bir göz lazer ameliyatı yöntemidir. Reklamların bazen yanıltıcı olabilen yönlendirmelerinden uzaklaşarak smile lazer konusunda halk arasında en fazla merak edilen 9 sorunun cevabını verdim. Merak ettiğiniz her şeyin cevabını bu yazıda bulacaksınız.

Smile Lazer Nedir?

Smile lazer İngilizce bir terim olup Small Incision Lenticule Extraction kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçesi küçük kesinden lentikül (kornea parçası) çıkarılması anlamına gelmektedir. Smile lazer bir femtosaniye lazer tekniğidir. Femtosaniye lazer ile saydam kornea dokusunda kişinin göz derecesini düzeltecek miktarda bir doku işaretlenir, bu dokunun etrafına femtosaniye lazer ile lazer atışları yapılır ve oluşturulan lentikül adı verilen doku korneadaki kesiden dışarı çıkarılır.

Smile Lazer Herkese Uygulanabilir mi?

Smile lazer herkese uygulanabilir bir lazer yöntemi değildir. Hipermetrop olanlara smile lazer uygulanamaz. Miyoplara ve astigmatı olanlara uygulanabilmektedir.

Smile Lazer En iyi Lazer Yöntemi Midir?

Lazer göz ameliyatının PRK, LASİK, No-Touch (Trans-PRK), LASEK, Smile, Epi-LASİK gibi bir çok yöntemleri vardır. Bu yöntemlerden mutlak anlamda birinin diğerine üstünlüğünden bahsedilemez. Lazer göz ameliyatında her kişinin göz yapısına uygun yöntemin seçilmesi gerekmektedir. Kişinin yaşı, gözünün kornea tabakasının kalınlığı ve korneanın eğrilik haritası ve göz muayenesinde elde edilen diğer bulgular kişiye en uygun lazer yönteminin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Relex-Smile Nedir?

Relex-smile ile smile lazer arasında herhangi bir fark yoktur. Her iki terim de aynı lazer teknolojisini ifade etmektedir.

Smile Lazer Fiyatları Nasıldır?

Smile lazer fiyatları mevcut lazer yöntemleri içinde en pahalı fiyatlardır. Ancak te başına fiyatının yüksek olması en iyi yöntem olduğu anlamına gelmemektedir. Halk arasında No-Touch ya da dokunmadan lazer diye bilinen trans-PRK yönteminin de ücreti PRK yönteminden daha yüksektir ve fakat PRK’ya göre daha iyi bir yöntem olduğu asla iddia edilemez. Bu nedenlerle etik prensiplere sıkı sıkıya bağlı bir doktora danışıp onun göstereceği yönteme göre lazer olmanız daha mantıklı olacaktır.

Peki, smile lazer’in ücreti neden fazladır? Bu durum tamamen pazarlama stratejisinden kaynaklanmaktadır. Aslında FemtoLASİK ve Smile Lazer aynı teknoloji ile uygulanan bir tedavidir. Her ikisinde de PI (patient interface) adı verilen ve cihaz ile hastanın gözü arasında teması sağlayan sert plastikten yapılan bir sarf malzemesi vardır. Cihazı üreten firma, smile lazer PI’ını daha pahalıya sattığından dolayı smile lazer ücretleri artmaktadır. Bu yüksek fiyat daha iyi yöntem olmasından kaynaklanan bir durum değildir.

Smile Lazer ve LASIK

Smile Lazer İçin Kornea Kalınlığı Kaç olmalıdır?

Smile lazer için kesin bir kornea kalınlığından bahsetmek doğru değildir. Kişinin göz derecesi ne kadar yüksekse kalınlığın da o derece fazla olması gerekmektedir.

Smile Lazer’in Riskleri Var mıdır?

Hiç bir tıbbi işlem riskten bağımsız değildir. Smile lazer’in de riskleri vardır. Smile lazer risklerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Lazer uygulamadan önce cihaz bir vakum sistemiyle gözü sabitler. Önce göz sabitlenir, sonra lazer uygulanır. Lazer esnasında bazen vakum kaybı yaşanabilmektedir. Bu durumlarda operasyonun sona erdirilmesi ve 3-6 ay sonraya bırakılması ya da PRK gibi bir yöntemle devam edilmesi mümkün olabilmektedir.
  • Oluşturulan lentikülün çıkarılırken parçalanabilir. Bu ciddi bir durumdur ve görme kayıplarına, görmede bulanıklığına neden olabilir.
  • Enfeksiyon. Her cerrahi işlemde olduğu gibi enfeksiyon ortaya çıkabilir.

Smile Lazer Dezavantajları Nelerdir?

Smile lazer yönteminin dezavantajları var mıdır? Evet, vardır. En büyük dezavantajı fiyatıdır. Fiyat konusunu bir tarafa bırakıp, smile yöntemi ile LASİK yöntemini karşılaştırdığımızda arada tercih değiştirmeye neden olabilecek fark var mıdır? Bu makaleyi yazan Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan’a göre yoktur. Çünkü LASİK ve Smile Lazer yöntemini karşılaştıran bir çok bilimsel çalışma bu iki yöntem arasında güvenlik, görsel sonuçlar, riskler ve komplikasyonlar açısından bir fark olmadığını göstermiştir.

Smile Lazer mi, LASİK mi?

Yukarıda bahsettiğim parametrelerden dolayı şu anda LASİK yöntemini Smile Lazer yöntemine göre daha fazla tercih ediyorum. Smile lazer yönteminin LASİK yöntemine ciddi bir üstünlüğü olmadığını düşünüyorum. 5-6 yıl önce ülkemizde ‘No-Touch Lazer’ ya da ‘dokunmadan lazer’ olarak bilinen yöntemin de çok fazla reklamı yapılmıştı.
Şu anda smile lazer’in reklamından daha fazla no-touch diye bilinen trans-PRK yönteminin reklamı yapılıyor idi. Bu nedenlerle hastalarımızın gözlerine uygulanacak lazer tedavisi konusunda güvendikleri bir hekimin yönlendirmesi ile karar vermelerinin en uygun yöntem olduğunu düşünüyorum.

Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan, Kayseri’de muayenehanesinde hizmet veren bir göz doktorudur. Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan’ın, Göz Muayene ücreti bu yazının düzenlendiği 04/01/2024 tarihinde 850 TRY + KDV’dir. Bu tarihten sonra muayene ücretinde değişiklik olabilir. Ayrıntılı bilgi için 03526060598 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz ya da bu linki tıklayarak whatsapp ile soru sorabilirsiniz.

2 thoughts on “Smile Lazer Hakkında Merak Edilen 9 Soru – 9 Cevap”

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top
LAZER OPERASYONLARINDA
% 10 İNDİRİM

15 KASIM 2023 TARİHİNE KADAR GEÇERLİDİR!

DOÇ. DR. FATİH ÇAKIR GÜNDOĞAN

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.