fbpx

Göz Tansiyonu ve SLT Lazer: 11 Soru 11 Cevap

SLT Lazer Nedir?

SLT lazer ya da selektif lazer trabeküloplasti, göz tansiyonu hastalarında göz içi basıncını düşürmek amacıyla yapılan bir lazer tedavisi yöntemidir. SLT lazer özellikle damlalarla göz tansiyonu belirli seviyelerin altına düşürülemeyen hastalarda ilave ve etkin bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Bu lazer yöntemi özellikle bazı açık açılı glokom tiplerinde oldukça iyi sonuçlar verebilmektedir.

Kimler SLT lazer adayıdır?

SLT lazer (selektif lazer trabeküloplasti) açık açılı glokom adı verilen göz tansiyonu olan hastalarda kullanılmaktadır. Göz tansiyonu olan hastaların yaklaşık %80-90’lık bir kısmı açık açılı glokom hastalarıdır.

SLT lazer etkisini hangi mekanizma ile gösterir?

SLT lazer tedavisinde lazer enerjisi göz içi sıvısının emildiği bölge olan trabeküler ağa yönlendirilmektedir. Trabeküler ağda ortaya çıkan bir takım kimyasal ve biyolojik etkilerle göz içi sıvısının emilimi artar. Etkinin başlaması 1-3 ay kadar sürebilmektedir.

Neden ‘Selektif’ adı verilmektedir?

SLT lazerde (selektif lazer trabeküloplasti) kullanılan lazer ışığı, trabeküler ağda bulunan sadece pigmentli hücreler tarafından absorbe edilir ve minimal ısı açığa çıkar. Sonuçta bu lazerde trabeküler ağda skar dokusu oluşmaz. Bu nedenle SLT lazere ‘soğuk lazer’ adı da verilmektedir. SLT lazerde ya ağrı hissedilmez ya da çok hafif hissedilir.

Riskleri Nelerdir?

SLT lazerin en önemli avantajlarından birisi risklerinin glokom damlaları ile karşılaştırıldığında dahi çok az olmasıdır. Lazerden sonra bazen ilk 24 saatte göz içi basıncında artışlar görülebilmektedir. Ancak bu artışlar glokom damlaları ile kontrol altına alınabilir seviyede olmaktadır.

Ne kadar etkilidir ve etki süresi ne kadar sürer?

SLT lazer glokom tedavisinde ilk yöntem olarak uygulandığında göz içi basıncını genellikle %30 seviyelerinde düşürür. Bu oran göz içi basıncını en yüksek oranda düşüren damlalarla eşdeğer bir orandır. Ancak zaten göz tansiyonu damlaları kullanan hastalarda bu oran daha düşük olabilmektedir. SLT lazer etkisi genellikle 1-5 yıl sürer ve bazen daha uzun da sürebilmektedir. SLT lazer etkisi 6-12 aydan daha kısa sürdüğü takdirde başarısız kabuşl edilmektedir.

Etkisi bittiğinde ne olur?

SLT lazer etkili olmuşsa ve birkaç yıl sonra etkisi ortadan kalktı ise bu durumda tekrarlanabilmektedir. Tekrarlayan tedavilerde lazerin etkisi ilk yapıldığı zamanki kadar ya da daha düşük olarak ortaya çıkabilmektedir. Bazen ikinci lazer etkili olmayabilir. İlk yapıldığında SLT lazer etkili olmamışsa muhtemelen daha sonraki yapıldığında da etkili olmayacaktır. SLT lazerin etkisi ortadan kalktığında gerekirse glokom damlaları ile devam edilebilmektedir.

SLT lazer etkili olmazsa ne yapılır?

Lazer etkili olmadığında glokom tedavisine damlalarla ya da ameliyatla devam edilmektedir. SLT lazer yapılması daha sonraki cerrahi tedavi ya da damla tedavisini olumsuz etkilememektedir.

SLT lazer ücreti ne kadardır?

Ülkemizde SLT lazer tedavisini SGK ödememektedir. Ücreti yapılan merkezlere göre değişmektedir.

Hala glokom damlaları kullanacak mıyım?

Bazı hastalarda sadece SLT lazer ile göz içi basıncı kontrol altına alınabilmektedir. Bazı hastalarda ise SLT lazer yapıldıktan sonra göz tansiyon damlalarının kullanılması hala gerekebilir. Lazer sanki bir göz damlasıymış gibi düşünülebilir. Nasıl ki bazı glokom hastalarında tek bir damla yeterli geliyor, bazılarında 2-3 damla kullanılıyorsa aynı bu şekilde SLT lazer (selektif lazer trabeküloplasti) bazen tek başına yeterli olabilir, bazen olmayabilir.

Alternatif lazer tedavileri hangileridir?

SLT lazere alternatif olan lazer yöntemleri ALT (argon lazer trabeküloplasti) ve MLT’dir (micropulse lazer trabeküloplasti). ALT, SLT’nin aksine termal lazerdir ve dokuda daha fazla skar bırakmaktadır. Bu durum da ALT lazerin tekrarlanabilirliğini azaltmaktadır. MLT lazerde verilen lazer enerjisi küçük ve tekrarlayan zamansal aralıklarla verilir ve daha az enerji kullanılır. Bu da hem etki hem de tekrarlanabilirlik açısından SLT lazer ise mukayese edilebilir sonuçlara neden olmaktadır.

Sonuç olarak, SLT lazer glokom tedavisinde hekimin elinde ilave bir silahtır. Her göz tansiyonu hastası yaş, göz tansiyonu tipi, göz içi basıncının yüksekliği açılarından birbirlerinden farklıdır. Hastaların aynı tedaviye karşı verdikleri cevaplar da farklıdır. Bu nedenle göz tansiyonu hastalarının her biri diğerlerinden farklı olarak ele alınır ve her birine farklı tedaviler uygulanır. Göz tansiyonunun bu konuda tecrübeli hekimlerce takibinin yapılması önemlidir.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.