fbpx

No Touch Lazer-9 Soru 9 Cevap

No Touch Lazer Nedir?

No touch lazer terim olarak ‘dokunmadan lazer’ anlamına gelmektedir. No touch lazer, lazer göz operasyonu yöntemlerinden bir tanesidir. Lazer göz operasyonları uzak ve/veya yakın görme bozukluğu yapabilen miyop, hipermetrop ve astigmatizma tedavisinde kullanılmaktadır.

No Touch Lazer En İyi Lazer Yöntemi Midir?

No touch lazer günümüzde reklamı çok yapılan bir lazer yöntemidir. Reklamının çok yapılmasından dolayı hastalarımızdan bazen no touch lazer ile ilgili sorular alıyoruz. Öncelikle “no touch lazer en iyi lazer yöntemidir” demek yanlıştır. Hiç bir tedavi yönteminin herkes için en uygun olduğunu söylemek mümkün değildir. No touch lazer esnasında göze hiç dokunulmadığı iddia edilerek bu yöntemin reklamının yapılmasını etik bulmuyorum. No touch lazer bizim de günlük pratiğimizde kullandığımız bir yöntemdir ama en iyi lazer yöntemi olduğu vurgulanarak reklamının yapılması ayrı bir durumdur. Biraz daha ayrıntılı açıklayalım.

No Touch Lazer Doğru Bir İsimlendirilme Midir?

No touch lazer aslında bilimsel bir terim değildir. No touch lazer dışında kalan LASIK, LASEK, PRK, femtoLASIK, Smile lazer isimlendirmeleri bilimsel terimlerdir. Örneğin LASIK terimi laser-in-situ keratomileusis bilimsel teriminin baş harflerinden oluşan bilimsel bir terimdir. PRK ise photorefractive keratectomy kelimesinin kısaltılmışıdır. Buna benzer şekilde no touch lazer diye reklamı yapılan yöntemin bilimsel ismi transepithelial photorefractive keratectomy‘dir. Bu nedenle bu yöntem bilimsel olarak kısaca trans-PRK olarak bilinmektedir. Kısa ismi trans-PRK iken bo touch şeklinde adlandırılması aslında uygun değildir.

Lazer Yöntemleri Arasındaki Farklar Nedir?

Lazer göz ameliyatı yöntemlerini genel olarak iki başlık altında değerlendirebiliriz. Yüzeyel yöntemler ve derin yöntemler. Yüzeyel yöntemler korneanın yüzeyinde yapılan operasyonlardır. Kornea lazer uygulanan gözün en ön kısmındaki saydam tabakadır. Günümüzde yüzeyel uygulanan en sık yöntemler PRK ve trans-PRK (no touch) yöntemleridir.

Klasik PRK Yöntemi

PRK yönteminde korneanın en üst tabakasında bulunan epitel hücre tabakası mekanik yöntemlerle ortamdan uzaklaştırılır. Bu amaçla en sık medikal amaçlarla üretilmiş alkol uygulanmaktadır. Medikal alkol korneaya temas ettirilir, 20-30 saniye beklenir ve daha sonra gevşeyen epitel tabakası kornea üzerinden alınır. Açığa çıkan stroma tabakasına göz derecesini düzelten lazer uygulaması yapılır. Operasyon sonrasında 3-4 gün içinde göz yüzeyinde kalan epitel hücreleri çoğalarak ortamdan uzaklaştırılmış olan epitel hücrelerinin yerini alır.

Trans-PRK (No Touch) Yöntemi

Trans-PRK yani no touch lazer yönteminde ise epitel hücre tabakası alkolle değil lazerle kaldırılır. Peki alkolle kaldırmaya göre nasıl bir fark vardır? Klasik PRK yönteminde olduğu gibi alkol kullanıldığında epitel hücre tabakası tam olarak altta bulunan stromadan tam olarak birleştiği yerden ayrılır. Trans-PRK yönteminde ise epitel hücre tabakasının ortadan kaldırılması için lazer cihazına bir kalınlık değeri girilir ve bu değer üzerinden lazer cihazı bir lazer atışı yapar. Yani alkolün yaptığı gibi epiteli alttaki tabakadan tam yapıştığı yerden kaldırmaz.

Yukarıdaki nedenlerle sağlıklı gözlerde klasik PRK yöntemini no touch lazer yöntemine göre daha fazla uyguluyorum. Ancak bu durumun no touch lazer yönteminin sonuçlarının klasik PRK’dan daha kötü olduğu şeklinde algılanmaması gerekir. Ben bir hekim olarak sadece klasik PRK mantığını trans-PRK’ya (no touch lazer) göre daha sağlıklı bulduğumu belirtiyorum.

No Touch Lazer Sonrası İz Kalır Mı?

No touch lazer ya da klasik PRK operasyonu sonrasında ilk haftalarda dikkatli bir muayene ile göz yüzeyindeki epitel iyileşmesine ait iz fark edilebilir. Bu anlamda kişiler arasında ciddi farklar mevcuttur. Bazı kişilerde bu iz çok hafif iken bazı kişilerde daha belirgin de olabilir. Ancak bu iz genellikle birkaç haftada ortadan kalkar. Bu nedenle özellikle bu konunun önemli oluğu sağlık kurul muayenelerinden 2-3 ay kadar önce lazer yaptırılması uygun olacaktır.

Bir başka konu ise “haze” adı verilen komplikasyondur. Haze, lazer sonrasında göz yüzeyinde ortaya çıkan bulanıklıktır. Ciddi haze lazer sonrasında çok nadir ortaya çıkan bir durumdur. Ancak ortaya çıktığında görme kaybına da neden olabilir. Haze ortaya çıkması kişinin gözünün lazere verdiği anormal derecede şiddetli tepki ile ilişkilidir. Haze riski kişinin göz derecesi arttıkça artmaktadır. Doç.Dr. Fatih Çakır Gündoğan, klasik PRK ya da no touch lazer operasyonlarında haze riskini minimuma indiren ilaçları lazer operasyonlarında kullanmaktadır.

No Touch Lazer Sonrası Görme Ne Zaman Netleşir?

Trans-PRK lazer sonrasında görmenin nihai netliğine kavuşması 1 hafta ile 3-4 ay arasında bir süreye ihtiyaç duyar. Bu lazer yönteminde lazer sonrasında ilk 1-2 gün gözde yanma, batma, sulanma ve ağrı şikayetleri olur. Bu şikayetler geçtikten sonra kişi günlük her türlü faaliyetini genel olarak yapabilir. Ancak hafif bulanık görme sorunu çoğu hastada ortaya çıkar. Bu bulanıklığın ortadan kalkması genellikle birkaç haftada olur.

No Touch Lazer Kayseri

Doç.Dr. Fatih Çakır Gündoğan, Kayseri’de no touch lazeri ve klasik PRK lazeri e sık uygulayan hekimlerden bir tanesidir. Randevu almak için lütfen burayı tıklayınız.

Scroll to Top
LAZER OPERASYONLARINDA
% 10 İNDİRİM

15 KASIM 2023 TARİHİNE KADAR GEÇERLİDİR!

DOÇ. DR. FATİH ÇAKIR GÜNDOĞAN

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.