fbpx

Katarakt Ameliyatı Kaç Dakika Sürer? – 7 önemli konu

Katarakt ameliyatı ile ilgili hastalarımızdan aldığımız en sık sorulardan bir tanesi ‘katarakt ameliyatı kaç dakika sürer? sorusudur. Bu sorunun cevabını madde madde verelim.

  1. Katarakt ameliyatı konusunda tecrübeli bir hekimin elinde katarakt ameliyatı genellikle 10-15 dakika kadar sürer.
  2. Ancak deneyimsiz hekimlerde katarakt ameliyatının 1-2 saat kadar sürebildiği de bir gerçektir.
  3. Katarakt ameliyatının deneyimli ellerde kısa sürmesi bu ameliyatın basit ve risksiz bir ameliyat olduğu anlamına gelmemektedir. Katarakt ameliyatı ile gözünü kaybeden hastalar da vardır. Bu nedenle hekim tercihi çok önemli bir faktördür.
  4. Katarakt ameliyatının süresi konusunda en önemli faktör hekimin deneyimidir. Ancak bunun yanında kataraktın sertliği yani ameliyatın ne kadar süre ertelendiği de önemlidir. Günümüzde katarakt ameliyatı için kataraktın çok fazla ilerlemeden yapılması ameliyatın risklerini azaltan önemli bir faktördür.
  5. Katarakt ameliyatının süresini etkileyen bir başka önemli faktör ise göz bebeğinin büyüklüğüdür. Katarakt ameliyatlarından önce göze damlatılan damlalar ile göz bebeğinin büyümesi sağlanır. Ancak bazı hastalarda farklı nedenlerle göz bebeği yeteri kadar büyümeyebilir. Bu durum da ameliyat süresini artıran bir faktördür.
  6. Gözde katarakt dışında başka sorunların bulunması da ameliyat süresini etkileyebilmektedir. Katarakt dışında başka sorunların varlığı ameliyatın risklerini artıran bir nedendir.
  7. Ameliyathane personelinin eğitimi ve deneyimi, ameliyatta hekimi asiste eden hemşirenin deneyimi de ameliyatın süresi üzerinde etkilidir.

Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı katarakt ameliyatı olacak hastaların öncelikle ameliyatı yapacak hekim olmak üzere yukarıdaki konularda bilgi sahibi olmaları önemlidir.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.