fbpx

Göz Muayenesi-Kayseri

Göz Muayenesi bebeklikten yaşlılığa kadar tüm hayat boyunca düzenli olarak yapılması gereken bir muayenedir. Çünkü bir çok göz hastalığının erken tanı ve tedavisi görme kaybı ile sonuçlanan göz hastalıklarından kişiyi koruyabilmektedir. Göz muayenesi Kayseri denildiğinde Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan ilk akla gelen göz doktorlarımdan biridir.

Yetişkinlerde Göz Muayenesi

Yetişkinlerin her yıl en az bir kez göz muayenesi olmaları önerilmektedir. Özellikle 40 yaş üzerinde bazı göz hastalıklarının görülme sıklığı arttığından rutin göz muayeneleri önem arz etmektedir. Göz tansiyonu hastalığı genellikle 40 yaş sonrasında ve aile hikayesi olanlarda sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı ve yaşlılığa bağlı katarakt genellikle 60 yaş üzerinde ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Özellikle göz tansiyonu sinsi bir hastalıktır. Hiç bir belirti ve bulgu vermeden ortaya çıkabilir ve hasta farkına vardığında geri dönüşümsüz görme kaybına uğramı olabilir. Bu nedenle hiç bir şikayet olmasa bile yılda 1 kez göz muayenesi olmak önemlidir. Özellikle 40 yaş sonrasında rutin göz muayenesi çok önemlidir.

Bebeklerde Göz Muayenesi

Bebekler doğumdan hemen sonra göz muayenesine tabii tutulmalıdır. Bu ilk muayenede genellikle ayrıntılı bir muayene yapılmaz. Ancak retinoskopi adı verilen ve dışarıdan bebeğin gözüne yansıtılan ışık demetleri ile bebeğin gözünde bir çok sorunun varlığı ekarte edilebilir. Bu ilk muayenede erişkinlerde olduğu gibi ihtiyaç hissedilmedikçe retina muayenesi genellikle yapılmaz.
Bebeklerde bu ilk muayene sonucunda bazı hastalıklardan şüphelenilirse göz bebekleri damlalarla büyütülerek indirekt oftalmoskopi adı verilen yöntemle retina da dahil olmak üzere gözün arka kısımlarının muayenesi yapılabilir.
Bebeklik döneminde yapılan ilk muayeneden sonra 3. ayda, 1. yılda, 3. yılda ve okula başlamadan önce rutin göz muayenesi olunmasını tavsiye ediyorum.

Göz Muayenesi

Çocuklarda Göz Muayenesi

Hayatın ilk 1 yılını bebeklik dönemi olarak kabul ettiğimizde 1-3-5 ve 7 yaşlarında mutlaka çocuk göz muayenesi olunmasını tavsiye ediyorum. Bunun nedeni çocukluk döneminde kırma kusurları adı verilen miyopi, hipermetropi ve astigmatın tanınması ve erken dönemde tedavi edilmesidir. Çocukluk çağında önemli bir sorun göz tembelliğidir. Göz tembelliği olan çocuklar genellikle tek gözde-bazen iki göz ile-az görürler ve bunun farkında olmayabilirler. Göz tembelliğinin ve kırma kusurlarının erken tanısı ve tedavisi çocuğunuzu ömür boyu sürecek göz tembelliğinden koruyabilecektir.
Rutin muayene ile çocukluk yaşlarında bir çok göz sorununa tanı konulabilmektedir. Kırma kusurları, iris ve retina kolobomları, optik disk druzenleri, kalıtsal retina hastalıkları, optik sinir hastalıkları ile papilödem çocukluk yaş guruplarında sık görülmektedir.

Özellikle gözlük kullanan okul dönemi çocuklarda göz derecesinin takibi açısından 6 ay aralarla muayeneleri önemlidir. Miyop çocuklarda göz derecesi arttığında çocuğun okulda tahtayı görmesi zorlaşacağından okul başarısını etkileyen bir durum olabilir. Yüksek astigmat olan çocuklarda ise gölük kullanmamak göz ve baş ağrısı yapabilir. Bu nedene anne-baba tarafından çocukta herhangi bir görme sorunu olmadığı düşünülüyor olsa bile rutin muayeneler gizli kalmış birçok durumu ortaya çıkarabilir.

Göz Dibi Muayenesi

Göz dibi muayenesini göz muayenesinden ayrı olan bir muayene değildir. Göz dibi muayenesi denildiğinde gözümn arka segmentinin muayenesi anlaşılmaktadır. Gözün arka segmentinde ise retina ve ağ tabaka adı verilen koroid tabakası mevcuttur. Göz dibi muayenesi bebeklik döneminde kalıtsal retina hastalığı durumlarında ya da prematüre retinopatisi durumlarında yapılmaktadır. Çocukluk döneminde ise en sık retina hastalıkları, papilödem, optik sinir hastalıkları gibi durumlarda ihtiyaç olmaktadır.
Yukarıda bahsettiklerim anormal durumlar dışında göz dibi muayenesi yapılmayacağı anlamına gelmez. Göz dibi muayenesi, rutin bir göz muayenesinin bir parçasıdır ve mümkün olduğunda tüm hastalarda yapılmalıdır.

Yenidoğan Göz Muayenesi

Yenidoğanlarda, doğumdan hemen sonra göz muayenesi yapılmalıdır. Yenidoğan göz muayenesinde gözün ışık kıran ortamlarının saydamlığının tespiti çok önemlidir. Bu muayene aslında oldukça basit bir şekilde retinoskopi adı verilen ışık kaynağı ile yapılabilmektedir. Bu şekildeki bir muayene ile doğumsal katarakt gibi ciddi bir çok görme sorunu çok erkenden fark edilebilmektedir. Ayrıca yenidoğanların göz dereceleri retinoskopi adı verilen bu yöntemde kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Retinoskopi günümüzde birçok göz doktoru tarafından uygulanmayan bir muayene yöntemidir. Ancak retinoskopi muayenesi hem bebek ve çocuklarda hem de yetişkinlerde eşsiz bilgiler veren kısa, hızlı ve fakat çok önemli bir muayene yöntemidir. Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan her muayenesinde retinoskopiyi aktif olarak muayenesine dahil eden bir göz doktorudur.

Göz Muayenesi Randevusu

Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan, Kayseri’de Özer Plaza içindeki muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Muayenehane konumu için tıklayınız.
Randevu almak için tıklayınız.

Rutin Bir Göz Muayenesi Neden Çok Önemlidir?

Rutin muayene ile birçok göz hastalığı erken tespit edilip erken edildiğinde kalıcı görme kayıpları önlenebilmektedir. Göz tansiyonu hastalığı bu açıdan çok önemlidir. Göz tansiyonu sinsi bir hastalık olup hiçbir belirti vermeyebilir. Kişide sessizce görme kaybı ortaya çıkabilir ve fakat hasta bunun farkına varmayabilir. Farkına vardığında ise belirgin görme kaybı ortaya çıkmış olur. Göz tansiyonuna bağlı görme kayıpları geri döndürülemez. Bu nedenle erken tanısı için özellikle 40 yaşını geçmiş kişilerin ve ailesinde göz tansiyonu olan kişilerin her yıl düzenli muayene olmaları tavsiye edilmektedir.

Göz tansiyonu dışında şeker hastalığı olan kişiler de en geç yılda bir kez hiç bir şikayetleri olmasa bile göz muayenesi olmalıdırlar. Göz tansiyonu gibi şeker hastalığında da kişi farkına varmasa da ciddi retina sorunları ile karşılaşılabilmektedir.

Göz Muayenesi Kayseri

Göz muayenesi Kayseri denildiğinde ilk akla gelen doktorlardan biri Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan’dır. Özel muayenehanesinde hizmet vermektedir. Ameliyatlarını anlaşmalı olduğu hastanelerde yapmaktadır. Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan, Avrupa Oftalmoloji Yeterlilik Sınavı ile Uluslararası Yeterlilik Sınavlarını başarı ile geçmiş, FEBO ve FICO ünvanları olan bir göz doktorudur. (Fellow of European Board of Ophthalmology, Fellow of International Council of Ophthalmology)

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.