fbpx

Göz Muayenesi bebeklikten yaşlılığa kadar tüm hayat boyunca düzenli olarak yapılması gereken bir muayenedir. Çünkü bir çok göz hastalığının erken tanı ve tedavisi görme kaybı ile sonuçlanan göz hastalıklarından kişiyi koruyabilmektedir.

Bebeklerde Göz Muayenesi

Bebekler doğumdan hemen sonra göz muayenesine tabii tutulmalıdır. Bu ilk muayenede genellikle ayrıntılı bir muayene yapılmaz. Ancak retinoskopi adı verilen ve dışarıdan bebeğin gözüne yansıtılan ışık demetleri ile bebeğin gözünde bir çok sorunun varlığı ekarte edilebilir. Bu ilk muayenede erişkinlerde olduğu gibi ihtiyaç hissedilmedikçe retina muayenesi genellikle yapılmaz.
Bebeklerde bu ilk göz muayenesi sonucunda bazı hastalıklardan şüphelenilirse göz bebekleri damlalarla büyütülerek indirekt oftalmoskopi adı verilen yöntemle retina da dahil olmak üzere gözün arka kısımlarının muayenesi yapılabilir.
Bebeklik döneminde yapılan ilk muayeneden sonra 3. ayda, 1. yılda, 3. yılda ve okula başlamadan önce rutin göz muayenesi olunmasını tavsiye ediyorum.

Göz Muayenesi

Çocuklarda Göz Muayenesi

Hayatın ilk 1 yılını bebeklik dönemi olarak kabul ettiğimizde 1-3-5 ve 7 yaşlarında mutlaka çocuk göz muayenesi olunmasını tavsiye ediyorum. Bunun nedeni çocukluk döneminde kırma kusurları adı verilen miyopi, hipermetropi ve astigmatın tanınması ve erken dönemde tedavi edilmesidir. Çocukluk çağında önemli bir sorun göz tembelliğidir. Göz tembelliği olan çocuklar genellikle tek gözde-bazen iki göz ile-az görürler ve bunun farkında olmayabilirler. Göz tembelliğinin ve kırma kusurlarının erken tanısı ve tedavisi çocuğunuzu ömür boyu sürecek göz tembelliğinden koruyabilecektir.
Göz muayenesi ile çocukluk yaşlarında bir çok göz sorununa tanı konulabilmektedir. Kırma kusurları, iris ve retina kolobomları, optik disk druzenleri, kalıtsal retina hastalıkları, optik sinir hastalıkları ile papilödem çocukluk yaş guruplarında sık görülmektedir.

Göz Dibi Muayenesi

Göz dibi muayenesi göz muayenesinden ayrı olan bir muayene değildir. Göz dibi muayenesi denildiğinde retina muayenesi anlaşılmaktadır. Göz dibi muayenesi bebeklik döneminde kalıtsal retina hastalığı durumlarında ya da prematüre retinopatisi durumlarında yapılmaktadır. Çocukluk döneminde ise en sık retina hastalıkları, papilödem, optik sinir hastalıkları gibi durumlarda ihtiyaç olmaktadır.
Yukarıda bahsettiklerim anormal durumlar dışında göz dibi muayenesi yapılmayacağı anlamına gelmez. Göz dibi muayenesi, rutin bir göz muayenesinin bir parçasıdır ve mümkün olduğunda tüm hastalarda yapılmalıdır.

Yenidoğan Göz Muayenesi

Yenidoğanlarda, doğumdan hemen sonra göz muayenesi yapılmalıdır. Yenidoğan göz muayenesinde gözün ışık kıran ortamlarının saydamlığının tespiti çok önemlidir. Bu muayene aslında oldukça basit bir şekilde retinoskop adı verilen ışık kaynağı ile yapılabilmektedir. Bu şekildeki bir muayene ile doğumsal katarakt gibi ciddi bir çok görme sorunu çok erkenden fark edilebilmektedir.

Göz Muayenesi Randevusu

Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan, Kayseri’de Muayenehanesinde hizmet vermektedir.
Muayenehane konumu için tıklayınız.
Randevu almak için tıklayınız.

Rutin Bir Göz Muayenesi Neden Çok Önemlidir?

Rutin göz muayenesi ile birçok göz hastalığı erken tespit edilip erken tedavi edildiğinde kalıcı görme kayıpları önlenebilmektedir.
Göz tansiyonu hastalığı bu açıdan çok önemlidir. Göz tansiyonu sinsi bir hastalık olup hiçbir belirti vermeyebilir. Kişide sessizce görme kaybı ortaya çıkabilir ve fakat hasta bunun farkına varmayabilir. Farkına vardığında ise belirgin görme kaybı ortaya çıkmış olur. Göz tansiyonuna bağlı görme kayıpları geri döndürülemez. Bu nedenle erken tanısı için özellikle 40 yaşını geçmiş kişilerin ve ailesinde göz tansiyonu olan kişilerin her yıl düzenli göz muayenesi olmaları tavsiye edilmektedir.
Göz tansiyonu dışında şeker hastalığı olan kişiler de en geç yılda bir kez hiç bir şikayetleri olmasa bile göz muayenesi olmalıdırlar. Göz tansiyonu gibi şeker hastalığında da kişi farkına varmasa da ciddi retina sorunları ile karşılaşılabilmektedir.

Göz Muayenesi Randevusu

Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan halihazırda Kayseri’de muayenehanesinde hizmet veren bir göz doktorudur. Muayenehanesi, Seyyit Burhanettin Türbesinin bulunduğu yeşil alanın hemen yanında bulunan Özer Plaza içinde ve 5. kattadır.
Doç.Dr. Fatih Çakır Gündoğan’dan muayene randevusu almak için lütfen BURAYI tıklayınız.

Doç.Dr. Fatih Çakır Gündoğan’ın Göz Muayene Ücretleri konusunda burayı tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Scroll to Top