fbpx

Görme Alanı Testi

Görme Alanı Testi Nedir?

Görme alanı testi, kişinin görüş alanının hem merkezi kısmını hem de çevre kısmını değerlendirmeye yarayan bir göz testidir. Görme alanı testi başta göz tansiyonu olmak üzere birçok retina, görme siniri ve beyin içi sorunlarında tanı ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde kullanılan bir testtir.

Görme Alanı Testi
Görme Alanı Testi

Görme Alanı Testi Nasıl Yapılır?

Görme alanı testinin farklı yöntemleri vardır. Günümüzde görme alanı testi denildiğinde akla gelen ve en sık uygulanan yöntem bilgisayarlı görme alanı testleridir. Bilgisayarlı görme alanı testleri içinde tüm dünyada uygulanan altın standart cihaz Humphrey Görme Alanı Cihazı ile yapılan testtir.
Humphrey görme alanı testi için hastanın önce bir gözü kapatılır. Daha sonra hasta başını cihazın çeneliğine yerleştirir. Cihazın içinde tam karşıda bir ışık kaynağı ile birlikte bir video kamera vardır. Hastanın eline bir buton verilir ve sürekli olarak karşısındaki ışığa bakması söylenir. Hasta ışığa bakarken gözünü aska başka yönlere hareket ettirmemesi istenir. Bu esnada ışığın etrafında bazı bölgelerden farklı ışıklar yanıp sönmeye başlar. Hasta merkezde baktığı ışık dışında yanıp sönen ışık gördüğünde elindeki butona basar. Işık görmediğinde herhangi bir işlem yapmaz. Bu şekilde cihaz farklı bölgelerden verdiği ışık uyaranları ile kişinin gözünün retinasında farklı bölgelerden elde edilen ışık hassasiyetini ölçer.
Bu işlemler sonucunda cihazın yazıcısından kişinin görme alanını gösteren çıktı alınır. Bu çıktıda testin güvenilirliğine ait veriler vardır. Bu verilerde kişinin ortadaki ışıktan gözünü ne kadar kaydırdığı ile ilgili sonuçlar da vardır. Eğer test güvenilir bir şekilde yapılmışsa görme alanı testi değerlendirilir. Aksi halde test tekrarlanır.

Görme Alanı Testi Fiyatı

Görme alanı testi fiyatı konusunda kesin bir rakamdan bahsetmek mümkün değildir. Hastaneden hastaneye değişiklikler gösterebilmektedir. Görme alanı testi için önemli olan nokta testin değerlendirilmesidir. Bu testin değerlendirilmesi bu konuda bilgi ve tecrübe gerektirir. Bu sayfada bir sağlık hizmetini metalaştırmamak adına somut bir ücret bilgisi vermemiz etik değildir.

Görme Alanı Testi Normal Değerleri

Görme alanı testinin normal değerlerinden bahsetmenin aslında çok anlamı pratikte yoktur. Bu test yapılmadan önce cihaza hasta kaydı yapılırken hastanın doğum tarihi mutlaka girilmelidir. Cihaz test sonucunda hastadan elde edilen değerler ile ilgili hastanın bulunduğu yaş grubuna ait normal değerlerle karşılaştırır. Bunun sonucunda her bir noktanın sorunlu olmasına ait için bir ihtimal oranı belirlenir. Bu ihtimallere göre de belirli bazı işaretleme sistemi ile bir görme alanı sonucu ortaya çıkarılır.

Görme Alanı Testi Ne Kadar Sürer?

Bu testin süresi 5-6 dakikadan 30 dakikaya kadar sürebilir. Görme alanı testinin farklı varyasyonları vardır. Merkezi görme alanı, periferal (çevresel) görme alanı ve sarı noktaya ait görme alanı testleri yapılabilir. Ayrıca bazı testler standart uzunlukta veya daha hızlı şekilde uygulama alternatifleri vardır.

Görme Alanı Testi Yorumlama

Görme Alanı Testi Yorumlaması oldukça önemli bir konudur. Görme alanı testi bu konuya hakim ve görme alanı testi konusunda bilgi sahibi ve deneyimli hekimlerce yapılmalıdır.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.