fbpx

Çocuk Göz Doktoru – Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan

Çocuk göz muayenesi, çocuklarda bir çok göz sorunun erken tanısında önemlidir. Çocukluk çağında erken dönemde saptanabilecek sorunların erken tedavisi ile tim hayat boyu sürebilecek görme sorunlarının önüne geçmek mümkündür. Bu amaçla çocuk göz doktoru tarafından muayene edilmeleri son derede önemlidir.

Çocuk Göz Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bebeklerin göz muayenesi doğumdan sonraki ilk 3 gün içinde ve ayrıca 6. ayda mutlaka yapılmalıdır. Daha sonra ise 2-2.5 yaşlarında, 4-5 yaşlarında ve okula başlamadan önce çocuk göz muayenesi yaptırmak önemlidir. Okula başladıktan sonra ise her yıl mümkünse çocuk göz doktoru tarafından değerlendirilmeleri uygun olacaktır.

Çocuğunuza Neden Göz Muayene Yaptırmalısınız?

Bazı göz tümörleri özellikle çocukluk yaşlarında sık görülmektedir. Retinoblastoma adı verilen tümör bunlardan en sık görülenlerdendir. Bu tümörün erken tanısında çocuk göz muayenesi çok önemlidir. Bu tümör çoğu kez ebeveylerin çocuğun gözbebeği renginin beyaz göründüğünü tespit etmesiyle anlaşılmaktadır.

İyi bir görme seviyesi çocuğunuzun okul başarısı ve okulda sportif faaliyetler için de çok önemlidir.

Çocuk Göz Doktoru Diğer Göz Doktorlarından Ayrı Mıdır?

Her göz doktoru çocuk göz muayenesi yapmaktadır. Ancak çocukların göz muayenesi ile erişkinlerin göz muayenesi arasında bazı farklılıklar vardır. Çocuk göz muayenesi doktorun daha sabırlı ve dikkatli olmasını gerektirmektedir. Çocukluk döneminde atlanan sorunların telafisi olmayabilir.

Çocuk Göz Muayenesi ve Göz Kayması

Göz kaymaları çocukluk yaş grubunda en sık görülen sorunlardandır. Göz kaymasının birçok nedeni bulunmaktadır ve göz kaymaları her hastada kendine özgü özelliklere sahiptir. Bazen bir gözün az görmesi gözde kaymaya neden olabilir. Çünkü görmeyen göz nesnelere fiksasyon yapamayacağı için beyin tarafından doğru yönlendirilemez. Az görmenin ise birçok neden i olabilir. Örneğin tembel bir gözde kayma ortaya çıkabilir. Bazen ise tam tersi olabilir. Yani göz kayması gözde az görmeye ve tembelliğe neden olabilir. Bu durumlar çocuk göz doktoru tarafından tespit edilip tedavi edilecektir. Gözde kayması olan her çocukta görme azlığı olmak durumunda değildir. Bu durumlar genellikle daha masumdurlar.

Çocuklarda Retina Hastalıkları

Bazı kalıtsal retina distrofileri adı verilen genetik hastalıklar çocukluk yaşlarında kendilerini gösterirler. Bu sorunların genellikle etkili ve kesin (küratif) tedavileri yoktur. Halk arasında tavuk karası adı verilen retinitis pigmentoza hastalığı çocukluk çağında görme azlığı ile kendini gösterebilir. Bu hastalığın tanısı ERG testi ile konulmaktadır.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.