fbpx

Bebek Göz Doktoru – Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan

Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan, Kayseri merkezinde bulunan muayenehanesinde hizmet veren ve bebek göz doktoru olarak tanımlanabilecek bir göz doktorudur. Bebeklerin doğumdan itibaren hemen her türlü göz sorununa müdahale edebilmektedir.

Bebek göz doktoru, genel göz muayenesi yapan doktorlardan aslında farklı değildir. Ancak her göz doktoru bebek göz muayenesi anlamında kendini geliştirmiş değildir. Bebekler kendilerini ifade edemediklerinden ve muayeneye uyumsuz olduklarından dolayı muayeneleri özel önem arz etmektedir.

Bebek Göz Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bebeklerde göz muayenesi doğumdan hemen sonra ve düzenli aralıklarla yapılması gereken önemli bir muayenedir. Bu muayenelerde, göz bebeğinin ışığa reaksiyonu, bebeğin objeleri takibi, göz hareketleri ve göz hizalanması ve göz dereceleri kontrol edilir. Bebeklerin gözünde ayrıca doğumla birlikte gelebilen katarakt ve göz tansiyonu gibi çok önemli sorunlar da düzenli ve erken muayene ile tespit edilebilir ve kalıcı görme kaybının önüne geçilebilir.

Bebeklerde Görme Gelişimi Nasıl Olur?

Bebekler yürüme ve konuşmayı zamanla öğrendikleri gibi görmeyi de belirli bir süreç içinde öğrenirler. Yani doğum esnasında ihtiyaçları olan tüm görme kabiliyetlerine sahip değildirler. Gözleri odaklama yeteneği (akomodasyon, gözün uyum mekanizması), gözleri hareket ettirebilme ve her iki gözü birlikte kullanma zamanla öğrenilmesi gereken kabiliyetlerdir. Bunun dışında gözlerden beyne iletilen görsel bilgiyi çevre ile temasta nasıl kullanmaları gerektiğini de zamanla öğrenirler.

Doğumdan sonra bebekler gözleri ile dünyayı keşfetmeye başlarlar. Herhangi bir nesneye uzanamadan ve tutamadan, emekleme ve oturma döneminden önce gözleri yoluyla gelişimleri için önemli uyarıları elde ederler.

Bebeklerde göz ve görme sorunları bu nedenlerle gelişimsel sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle bebek göz muayenesi ile büyümeleri ve öğrenmeleri için gerekli olan görme yeteneğine sahip olup olmadıklarını erken dönemde tespit etmek çok önemlidir. Bu anlamda bebek göz doktoru şeklinde tanımlanabilecek özellikle bebek muayenesi konusunda kendisini geliştirmiş bir göz doktoru tarafından muayene edilmeleri önemlidir.

Bebeklerde İlk Göz Muayenesi

Doğumdan sonra ilk birkaç gün içinde bebeklerin muayenesi yapılır. Bu muayenede genel olarak optik ortamların saydamlığı ve diğer muhtemel önemli sorunlar ekarte edilir.

Hiç bir göz ya da görme sorununun farkına varılmamış olsa da 6. ayda bebeklerin ayrıntılı bir göz muayenesine tabii tutulmaları çok önemlidir. Bu ilk muayenede bebekte miyopi, hipermetropi ve astigmatizma olup olmadığı, göz hareketleri ve göz hizalanması değerlendirilir. Bu sorunların erken dönemde tespiti ömür boyu sürebilecek kalıcı görme kayıplarını önleyebilmektedir.

Prematür Bebeklerin Göz Muayenesi

31 haftadan erken doğan bebeklerde ‘prematür retinopatisi’ adı verilen gözün arka kısmında bulunan retinayı etkileyen bir sorun için riskli durumdadırlar. Prematür retinopatisi çocukluk çağı körlüklerin önde gelen nedenidir. Prematür bebekler doğumdan hemen sonra bu sorun açısından takip edilirler. Bu amaçla göz bebekleri genişletilerek muayene edilir ve tedaviye ihtiyaç olup olmadığı değerlendirilir.

Bebeklerde Görme Sorununun Belirtileri

Aşağıdaki durumlardan birini veya birkaçını tespit edildiğinde bebeğinizi göz muayenesi yaptırmanız gerektiğini düşünüyorum.

  • 6 aydan sonra ortaya çıkan gözlerde çaprazlaşma, yani her iki gözün içe doğru kayması
  • Nistagmus adı verilen gözlerde yatay, dikey ya da dairesel tarzda istem dışı hareketlerin olması
  • Göz ya da göz kapağı travmaları
  • Gözde sulanmaya neden olan göz yaşı kanal tıkanıklıkları
  • Konjunktivit adı verilen gözde kızarıklık, ödem ve çapaklanma ile karakterize enfeksiyonlar
  • Işığa aşırı hassasiyetin olması

Tüm bu nedenlerden dolayı bebek göz muayenesi, bebeklerin muayenesi konusunda uzmanlaşmış bir bebek göz doktoru tarafından yapılması en uygun yaklaşım olacaktır.


1https://www.aoa.org/healthy-eyes/eye-health-for-life/infant-vision?sso=y
2https://www.verywellhealth.com/infants-first-eye-exam-what-to-expect-3421571

1 thought on “Bebek Göz Doktoru – Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan”

  1. Geri bildirim: Çocuk Göz Doktoru - Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan - Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.