fbpx

Argon Lazer ve Gözde 3 Kullanım Alanı

Argon Lazer Nedir?

Argon lazer tedavisinin gözde üç kullanım alanı mevcuttur. Bunları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • Diyabette (şeker hastalığı) gözün retina tabakasında ortaya çıkan sorunlar
  • Retina yırtıkları
  • Göz tansiyonu tedavisi
Argon lazer ile retina yırtığının lazerlenmesi
Argon lazer ile retina yırtığının lazerlenmesi

Şeker Hastalığı ve Argon Lazer

Argon lazerin günümüzde en sık kullanım alanlarından biri şeker hastalarında retinada ortaya çıkan sorunlardır. Özellikle uzun süreli ve kontrolsüz şeker hastalarında retinada istenmeyen yeni damar oluşumları ortaya çıkabilmektedir. Bu damarlardan retina dokusu içine sıvı ve protein kaçağı olması sarı nokta denilen bölgede ödeme neden olarak görmenin azalmasına neden olmaktadır. Ayrıca yeni oluşan damarlar daha kırılgan olduklarından göz içi kanamalara neden olabilmektedir. İşte bu durumlarda argon lazer ile retina dokusunda kontrollü yanıklar oluşturulmakta ve sorunun ilerlemesi engellenebilmektedir.

Şeker hastalarında zamanı geldiğinde argon lazer tedavisinin yapılması çok önemlidir. Kontrolsüz giden ve zamanında tedavi edilmeyen sorunlar ileride geri dönüşümsüz görme kayıplarına neden olabilmektedir. Bu nedenle şeker hastalarının hiç bir görme şikayeti olmasa bile yılda en az bir kez göz muayenesi olmaları önemlidir.

Şeker hastalarında yapılan argon lazer işleminin yaptığı aslında “retinayı dağlamaktır.” Yani argon lazer işlemi retinada yanıklar oluşturarak etkisini gösterir.

Retina Yırtıkları ve Argon Lazer

Argon lazerin en sık kullanıldığı alanlardan bir tanesi de retina yırtıklarıdır. Retina yırtılmaları ciddi sorunlardır ve kalıcı görme kayıplarına neden olabilmektedir. Retina yırtılması erken dönemde saptandığında yırtık çevresine çepeçevre argon lazer atışları yapılarak retinanın daha arkadaki dokulara yapışması dağlanır ve bu şekilde yırtık ağzından retina altına sıvı geçişi önlenmiş olur.

Retina yırtığı olan bir kişiye lazer yapıldıktan sonra birkaç hafta takip edilmesi uygundur. Lazerin alttaki dokularla retinayı birbirine yapıştırdığının gözlemlenmesi ve retina arkasına sıvı kaçışı olmadığının teyit edilmesi gerekmektedir. Eğer lazer sonrasında retina altına sıvı kaçışı devam ederse bu durumda retina dekolmanı adı verilen durum ortaya çıkar ve bu durumunda tedavisi genellikle ameliyat ile olmaktadır.

Retina yırtığı olan bir kişi gözünde son günlerde ortaya çıkan uçuşmalar ve ışık çakmalarından şikayet edebilir. Bu hastaların göz bebeklerinin damlalarla büyütülüp ayrıntılı bir göz muayenesine tabii tutulmaları retina yırtıklarının erken tanısında son derece önemlidir.

Göz Tansiyonunda Argon Lazer Tedavisi

Argon lazerin bir başka kullanım alanı ise glokomu olan hastalarda göz tansiyonunun düşürülmesidir. Bu amaçla argon lazer trabeküloplasti (ALT) işlemi yapılmaktadır. Bu işlemde göz içi sıvısının emildiği bölge olan trabekulum adı verilen bölgeye lazer uygulanır. Bu da trabekulumdan göz içi sıvısının emilmesini artırır ve göz içi basıncının düşmesine katkıda bulunur. ALT işlemi gibi aynı amaçla selektif lazer trabeküloplasti adı verilen bir lazer tedavisi de mevcuttur.

ALT tedavisi ile göz tansiyonu hastalarında etkili bir göz içi basınç düşüşü sağlanabilmektedir. Ancak her hastada aynı sonuç elde edilmemektedir. Bazı kişilerde sonuçlar daha iyidir. ALT tedavisinde elde edilen sonuçlar zamanla ortadan kalkabilmektedir. ALT tedavisini göz tansiyonunda kullanılan bir damla gibi düşünmek te mümkündür. Örneğin bir hastada göz içi basıncı tek damla ile kontrol altında ise bu durumda ALT tedavisi ile kişi damladan kurtulabilmektedir. iki damla kullanan bir kişide ALT tedavisi ile damla sayısı bire düşürülebilmektedir.

Argon Lazer İşlemi Nasıl Yapılır?

Lazer işlemi poliklinik ortamında yapılan bir işlemdir. İşlemleri sırasıyla anlatmak gerekirse aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Eğer şeker hastalığına bağlı sorunlar ya da retina yırtığı tedavisi amacıyla argon lazer uygulanacaksa hastanın göz bebeği damlalarla büyütülür. Göz tansiyonu tedavisi amacıyla yapılan işlemlerde göz bebeği büyütülmez. Damla damlatılarak yaklaşık 30 dakika beklenir ve işleme geçilir.
  • İşlem öncesinde anestezi amacıyla göze 1 damla lokal anestezik damla damlatılır.
  • işlem için özel lensler kullanılır. Bu lensler üzerine kayganlaştırıcı olması için jel sürülür ve sonra lensler göz üzerine yerleştirilir. Hasta çenesini ve alnını biyomikroskop cihazına yerleştirir.
  • Doktorunuz bir eliyle lensi gözünüzde sabitlerken diğer eliyle lazer atışı yapacağı bölgeye odaklanır. Lazer cihazının gücü, atılacak lazer piklerinin süresi ve aralıkları cihazda ayarlanarak lazer atışları gerçekleştirilir.
  • Şeker hastalığı amacıyla yapılan lazer işlemlerinde yapılacak lazer işlemi seanslar halinde yapılabilir. Retina yırtıkları ve göz tansiyonu tedavisinde yapılan lazer işlemleri genellikle tek seansta sonlandırılmaktadır.
  • Lazer tedavisi sonlandırıldıktan sonra tüm durumlarda hasta kontrole çağırılmaktadır.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.