fbpx

Alcon Vivity Lens Nedir?

Alcon Vivity Lens, Amerika kökenli Alcon firmasının üretmiş olduğu bir göz içi lenstir. Göz içi lensler, katarakt ameliyatlarından ve ayrıca yüksek dereceli gözlüklerinden kurtulmak isteyen hastalarda kullanılan lenslerdir. Bu lensler ameliyatla göz içine yerleştirilirler ve bir daha takılıp çıkarılmaları gerekmeyen lenslerdir.

Alcon Vivity Lens ile Nasıl Göreceksiniz?

Alcon Vivity Lens ile parlak ışıkta uzak ve orta mesafede (kol mesafesi) kişilerin yüzde 94 ve %92’sinde iyi ya da çok iyi görme seviyesi elde edilmiştir. Bununla birlikte halo ve glare adı verilen ışıktan rahatsızlık hissi monofokal lensler ile aynı seviyelerde saptanmıştır. Ayrıca Vivity Lens fonksiyonel bir yakın görme seviyesi de sağlamaktadır.1

Alcon Vivity Lens
Alcon Vivity Lens ve Çok Odaklı Akıllı Lens

Alcon Vivity Lens Hangi Nedenlerde Tercih Edilir?

Günümüzde bir çok kişi katarakt ameliyatından sonra ya da gözlükleri bırakmak amacıyla ameliyat olduktan sonra hem uzak hem de yakın mesafede gözlük kullanmadan net görmek istemektedirler. Bu amaçla halk arasında akıllı lens diye bilinen çok odaklı lensler üretilmiştir ve son yıllarda artan sıklıkla kullanılmaktadırlar. Ancak akıllı lenslerin kullanım kısıtlılıkları ve yan etkileri de yok değildir.

Akıllı Lensler üzerlerinde birden fazla kırma özelliğine sahip halkalar bulundururlar. Bu halkalar farklı kırıcılık özellikleri sayesinde kişinin uzak, orta ve yakın mesafeyi görmesini sağlarlar. Ancak bunu sağlarken iki temel istenmeyen etki de ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan birincisi kontrast azalması dediğimiz özellikle uzak mesafeye bakışta bir miktar netlik düşmesi, diğeri ise parlak ışıklı ortamlarda ışık genişlemeleri ve yansımalarına bağlı rahatsızlık duyulmasıdır. Ancak bu durumlara rağmen uygun seçilen hastalarda akıllı lens ile iyi sonuçlar alınmaktadır.

Alcon Vivity Lens bir tek odakli (monofokal) lenstir. Ancak lens yüzeyinde kullanılan teknoloji ile kişilerin akıllı lenslerde görülen halo ve glare şikayetleri görülmeden çok iyi bir uzak ve orta mesafe görüşü ile işlevsel bir yakın mesafe görüşü elde edilebilmektedir. Alcon vivity lens ile hastalar özellikle küçük puntolu yazıları okurken düşük dereceli bir yakın gözlük kullanmaları gerekebilmektedir.

Siz Hangi Lensi Seçmelisiniz?

Ameliyatta gözünüze yerleştirilecek lense karar verirken hayat tarzınız, mesleğiniz ve günlük alışkanlıklarınız önemlidir. Yerleştirilecek lense karar verilirken etik prensiplere sıkı sıkıya bağlı bir göz doktorunun önerisine kulak vermeniz gerektiğini düşünüyorum.


1 https://www.alcon.com/media-release/alcon-announces-launch-acrysof-iq-vivity-first-and-only-non-diffractive-extended

1 thought on “Alcon Vivity Lens Nedir?”

  1. Geri bildirim: Trifokal Lens Nedir? - Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.